Czy ubezpieczenie OC przedłuża się automatycznie?

ubezpieczenie OC przedłuża się automatycznie

W końcu nadszedł ten dzień! Odebrałeś/aś swój wymarzony samochód. Widać, że poprzedni właściciel bardzo o niego zadbał. Wiesz, że długo pojeździsz swoim nowym nabytkiem. Jeśli nie wydarzy się nic niespodziewanego, na pewno unikniesz większych napraw, a co za tym idzie – wydatków. Nie martwisz się, że coś będzie nie tak – a nawet gdyby, przecież ma ubezpieczenie! STOP! Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, czy ubezpieczenie OC przedłuża się automatycznie.

Czego dowiesz się z tego artykułu? 

 • Dlaczego potrzebujesz ubezpieczenia OC?
 • Co się stanie, jeśli nie będziesz go miał/a?
 • Kiedy ubezpieczenie OC przedłuża się automatycznie, a kiedy nie?

Ubezpieczenie OC – dlaczego go potrzebujesz?

Ubezpieczenie OC samochodu ma na celu pokrycie ewentualnych szkód, które powstaną, jeśli spowodujesz kolizję lub wypadek drogowy. Warto zaznaczyć, że polisa OC nie jest przypisana do właściciela pojazdu, ale do konkretnego samochodu. Ma to istotne znaczenie, gdy pojazdem kieruje osoba niebędąca właścicielem oraz w przypadku sprzedaży auta. Więcej na ten temat znajdziesz poniżej.

Co obejmuje OC?

W Polsce OC komunikacyjne to obowiązkowe ubezpieczenie. Jego zakres określa ustawa, co sprawia, że jest on identyczny we wszystkich towarzystwach ubezpieczeniowych. Obejmuje rekompensatę zarówno szkód osobowych, jak i materialnych. W art. 34 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych czytamy:

Z ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych przysługuje odszkodowanie, jeżeli posiadacz lub kierujący pojazdem mechanicznym są obowiązani do odszkodowania za wyrządzoną w związku z ruchem tego pojazdu szkodę, będącą następstwem śmierci, uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia bądź też utraty, zniszczenia lub uszkodzenia mienia.”

Warto dodać, że szkoda powstała w związku z ruchem pojazdu to także sytuacja, gdy powstała ona podczas i w związku z:

 • wsiadaniem do pojazdu mechanicznego lub wysiadaniem z niego;
 • bezpośrednim załadowywaniem lub rozładowywaniem pojazdu;
 • zatrzymaniem lub postojem.

Konsekwencje braku obowiązkowej polisy

Ponieważ ubezpieczenie OC jest w Polsce obowiązkowe, w przypadku braku ważnej polisy należy się liczyć z poważnymi konsekwencjami. Przede wszystkim Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny – w toku kontroli ubezpieczeń obowiązkowych – może nałożyć karę na właściciela nieubezpieczonego pojazdu. Wysokość kar zależy od wysokości płacy minimalnej oraz okresu, w którym auto pozostawało bez OC. Przykładowo, w pierwszej połowie tego roku (2023) kary dla właścicieli samochodów osobowych wynosiły odpowiednio:

 • 1400 zł – za brak OC do 3 dni;
 • 3490 zł – za brak OC w okresie od 4 do 14 dni;
 • 6980 zł – za brak powyżej 14 dni.

Kara to najmniejszy problem…

Jeśli właściciel nie wykupił polisy lub nie została ona przedłużona (o czym poniżej), w razie wypadku zobowiązany będzie on do pokrycia odszkodowania. Te z kolei może sięgnąć nawet setek tysięcy złotych. Dlaczego? Odszkodowanie obejmuje nie tylko rekompensatę za szkody materiale (np. za zniszczony samochód), ale także inne koszty, takie jak leczenie czy (w skrajnych przypadkach) rentę dla poszkodowanego.

Na marginesie wskazać należy, iż jeśli właściciel nie kierował pojazdem w chwili wypadku, także musi pokryć ww. koszty – wspólnie z kierowcą.

Czy ubezpieczenie OC przedłuża się automatycznie?

Co do zasady TAK. Poniżej wyjaśniam, dlaczego oraz podaję wyjątki od tej zasady.

Kiedy ubezpieczenie OC przedłuży się automatycznie?

Jeśli kierowca jest właścicielem pojazdu, to towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym wykupił ostatnią polisę OC, ma obowiązek automatycznego przedłużenia jej na kolejny rok. Oznacza to, że nawet wtedy, gdy kierowca nie potwierdza chęci zakupu nowej polisy, ubezpieczenie OC pozostaje ważne.

Co więcej, polisa jest ważna także w przypadku braku opłacenia składki za kolejny rok. Nie znaczy to oczywiście, że od tej chwili możesz przestać płacić za ubezpieczenie. 🙂 Musisz uiścić opłatę za kolejny rok, a ubezpieczyciel może dochodzić swoich należności drogą sądową.

Powyższe zasady mają jednak drugą stronę medalu. Jeśli chcesz zmienić ubezpieczyciela, musisz wykazać się inicjatywą i złożyć wypowiedzenie dotychczasowemu towarzystwu. Musi to nastąpić najpóźniej jeden dzień przed wygaśnięciem poprzedniej umowy. Jeśli wykupisz ubezpieczenie w innym towarzystwie i nie poinformujesz poprzedniego – umowa przedłuży się automatycznie.

Dlaczego ubezpieczyciele automatycznie przedłużają polisy?

Czasy, w których przyszło nam żyć charakteryzują się nieustannym pośpiechem. Celem automatycznego przedłużenia ubezpieczenia jest zapewnienie ochrony kierowcom. Nie trudno przecież wyobrazić sobie sytuację, kiedy właściciel pojazdu najzwyczajniej w świecie zapomina o zbliżającym się terminie wygaśnięcia polisy, a dzień później dochodzi do wypadku. Dzięki samoczynnej prolongacji ochrona ubezpieczeniowa nie ulega przerwaniu. Co za tym idzie, brak jest ryzyka, że kierowca będzie musiał samodzielnie pokryć koszty ewentualnych szkód, o czym była mowa powyżej.

Wyjątki od zasady automatycznego przedłużenia OC

Mimo że zasadą jest samoczynne przedłużenie umowy, są sytuacje, kiedy nie będzie ona miała zastosowania. Kiedy tak się stanie?

 1. Gdy wypowiesz umowę – najpóźniej dzień przed nadejściem jej terminu końcowego, o czym już wspominałem.
 2. Gdy nie uregulujesz w całości składki za poprzedni rok. Może mieć to miejsce w przypadku płatności na raty (co jest możliwe). OC jest ważne mimo braku płatności, ale nieopłacone nie ulegnie przedłużeniu. Co więcej w takiej sytuacji naliczone zostaną odsetki za opóźnienie od zaległych opłat, a ubezpieczyciel może dochodzić należnej sumy przed sądem.
 3. Gdy kupisz używane auto z ważnym ubezpieczeniem. W takiej sytuacji możesz korzystać z OC do końca trwania umowy, jednak pamiętaj, że nie ulegnie ona samoistnemu przedłużeniu! W praktyce oznacza to, że musisz zadbać o wykupienie nowej polisy. Co więcej, musi to nastąpić przed końcem obowiązywania starej, zakupionej przez poprzedniego właściciela  – by zachować wymaganą ciągłość ochrony. Weź jednak pod uwagę, że nawet jeśli korzystasz z OC po poprzedniku, ubezpieczyciel może dokonać rekalkulacji składki i np. poprosić Cię o dopłatę.
 4. Gdy dostaniesz pojazd (w darowiźnie lub w spadku) – to przypadek analogiczny do opisanego powyżej. Możesz korzystać z ubezpieczenia do końca ważności umowy, ale potem musisz wykupić nowe.
 5. Gdy korzystasz z OC krótkoterminowego. Z samej istoty takiej polisy wynika, że nie może być ona automatycznie przedłużona. Można z niej skorzystać m.in. w przypadku:
  • pojazdów sprzedawanych w komisach,
  • samochodów sprowadzanych z zagranicy (na czas rejestracji) czy też
  • pojazdów zarejestrowanych czasowo.

Czy ubezpieczenie OC przedłuża się automatycznie? Podsumowanie

Ubezpieczenie swojego pojazdu to nie tylko spełnienie obowiązku prawnego, ale także rozsądna decyzja. OC chroni Cię bowiem w nieprzewidywalnych sytuacjach, dając Ci spokój i pewność na drodze. Zasadą jest, że raz wykupione, przedłuża się automatycznie – bez konieczności potwierdzania chęci kontynuacji umowy ze strony właściciela. Jednak nie dzieje się tak zawsze – przede wszystkim warto pamiętać o tym fakcie m.in. przy zakupie samochodu używanego, a także w przypadku braku opłacenia całości składki.

Jeśli masz pytania związane z tym tematem – wiedz, że jestem do Twojej dyspozycji! Poza tym myślę, że może Cię też zainteresować ten artykuł: Używane auto a rękojmia – czego można żądać, kupując pojazd z wadą?

radca prawny Jakub Jęcka

radca prawny Jakub Jęcka

Doświadczony specjalista z zakresu prawa motoryzacyjnego. Od lat obsługuje w tym zakresie klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorców.

O Kancelarii

JJ Kancelaria Radców Prawnych to kameralna, ale prężnie działająca kancelaria prawna mieszcząca się na Saskiej Kępie w Warszawie przy ul. Francuskiej 35. Każda codzienna sprawa naszych Klientów jest dla nas sprawą wielkiej wagi. Kancelarią kieruje radca prawny Jakub Jęcka.

Ostatnie wpisy

POMOC PRAWNA ON-LINE

Inforujemy, że nasza Kancelaria udziela fachowych porad prawnych on-line za pośrednictwem telefonu, maila, a także Skype.

Chcemy podkreślić, że otrzymana w ten sposób porada jest równoznacza z poradą otrzymaną na miejscu w siedzibie Kancelarii. Porady prawne on-line świadczymy już z powodzeniem od wielu lat. Udzielenie pomocy prawnej w ten sposób poprzedzone jest zazwyczaj przesłaniem dokumentów i szczegółową rozmową z Klientem. Dzięki temu nasz prawnik może fachowo doradzić w każdej kwestii prawnej.

Przed udzieleniem porady prawnej on-line poznają Państwo jej dokładny koszt.

Zapraszamy do kontaktu:
+48 502-453-221
kancelaria@jjradcowieprawni.pl

Można też zostawić poniżej swój numer telefonu, oddzwonimy: