Prawo motoryzacyjne - Rękojmia za wady ukryte samochodu

Projekt bez nazwy (89)

radca prawny jakub jęcka

Motoryzacja to dla nas przede wszystkim pasja… Chcąc połączyć pasję i pracę stworzyliśmy unikalną usługę pomocy prawnej dla zmotoryzowanych.

Przemieszczanie się autem, jego zakup, czy naprawa mogą przysporzyć wielu problemów prawnych. 

Niejednokrotnie zdarza się, że kupujący dopiero po czasie odkrywa, że auto ma ukryte wady (fizyczne albo prawne). Wówczas zadaje sobie pytanie – co zrobić? Na szczęście prawo chroni w tym zakresie kupujących. W przypadku zakupu samochodu z ukrytą wadą, można skorzystać z instytucji rękojmi na samochód. Niestety sprzedawcy rzadko takie roszczenia uznają, przez co pojawia się konieczność skorzystania z usług prawnika / radcy prawnego.

Kupiłeś auto z wadą? Obejrzyj nasze wideo:

Kilka słów o nas i naszym doświadczeniu w zakresie prawa motoryzacyjnego

Zespół naszych radców prawnych specjalizuje się w obszarze prawa motoryzacyjnego, oferując kompleksowe wsparcie w zakresie wad ukrytych pojazdów. Nie raz mierzyliśmy się ze sprawami roszczeń z tytułu rękojmi, dlatego wiemy, w jaki sposób działać. Świadczymy kompleksową pomoc prawną w zakresie pojazdów, natomiast sprawy wad ukrytych pojawiają się zdecydowanie najczęściej.

 • Posiadamy wiedzę i doświadczenie w obszarze rękojmi za wady ukryte samochodu.
 • Zawsze chronimy interesy naszych klientów i staramy znaleźć się dobre rozwiązanie nawet w sprawach trudnych i nietypowych. 
 • W sytuacji kupna samochodu z wadą ukrytą (zarówno od osób prywatnych, jak i przedsiębiorców), oferujemy wsparcie w dochodzeniu roszczeń drogą pozasądową i sądową.

KOMU POMAGAMY?

Jeśli masz problem z ukrytą wadą samochodu (prawną lub fizyczną),
skontaktuj się ze mną i dowiedz się, jak mogę pomóc:

Jak możemy Ci pomóc?

Jako prawnicy, a jednocześnie miłośnicy motoryzacji chcemy świadczyć usługi na najwyższym poziomie oraz pomagać osobom, które zakupiły samochód z wadą.

Możemy pomóc Ci wtedy, gdy kupiłeś samochód, który posiada ukrytą wadę fizyczną lub prawną. Wówczas sprzedawca (bez względu, czy jest to osoba prywatna, czy firma) ponosi z tego powodu odpowiedzialność. 

Przykład wad ukrytych samochodu:

 • ukryte ślady po wypadku, 
 • przekręcony licznik.
 • pojazd pochodzi z kradzieży,
 • brak możliwości zarejestrowania zakupionego pojazdu,
 • pojazd jest obciążony prawem osoby trzeciej (np. auto jest w leasingu).

Kupujący w ramach rękojmi może:

 • żądać naprawy samochodu, 
 • żądać wymiany na nowy samochód, 
 • żądać obniżenia ceny,
 • odstąpić od umowy sprzedaży.

 

Wiemy, że dochodzenie roszczeń i konfrontacja ze sprzedawcą może być stresująca, dlatego wystarczy, że przekażesz nam sprawę i zajmiemy się nią kompleksowo. Począwszy od skontaktowania się ze sprzedawcą, przedstawienia żądań (adekwatnych do Twojej sytuacji), aż po finalne rozwiązanie sprawy.

Jeśli masz problem z ukrytą wadą samochodu (prawną lub fizyczną),
skontaktuj się ze mną i dowiedz się, jak mogę pomóc:

Opinie MOICH KLIENTÓW
FAQ - najczęściej zadawane pytania

Wada ukryta samochodu to defekt pojazdu, o którym kupujący nie został poinformowany przez sprzedawcę. To mogą być zarówno wady fizyczne, jak i wady prawne.

Rękojmia nakłada odpowiedzialność na sprzedawcę za wady fizyczne i prawne. Wady fizyczne dotyczą niezgodności z umową, a wady prawne związane są z prawami osób trzecich lub ograniczeniami w korzystaniu z rzeczy.

Wady ukryte samochodu można podzielić na fizyczne (techniczne wady/usterki, np. cofnięty licznik) oraz prawne (problemy z rejestracją, kradzież).

Odpowiedzialność za wadę ukrytą ponosi sprzedawca, który zataił ją przed kupującym. Aby ubiegać się o prawa, konieczne jest udowodnienie, że auto posiada wady, o których sprzedawca nie poinformował nabywcy. 

Kupujący może żądać obniżenia ceny, naprawy lub wymiany pojazdu, a także odstąpić od umowy i odzyskać poniesione koszty. W przypadku braku reakcji ze strony sprzedawcy można skierować sprawę do sądu.

Tak, rękojmia obejmuje samochody kupione zarówno od przedsiębiorców, jak i od osób prywatnych.

Kupujący ma prawo do roszczeń z tytułu rękojmi przez 2 lata od chwili wydania pojazdu. W tym okresie musi poinformować sprzedawcę o stwierdzeniu wady ukrytej samochodu. Oświadczenie w tej sprawie powinno być złożone niezwłocznie po stwierdzeniu usterki, jednak nie później niż w ciągu roku.

Tak, w sprawach związanych z rękojmią za wady samochodu warto skonsultować się z prawnikiem specjalizującym się w prawie motoryzacyjnym, aby uzyskać fachową pomoc na każdym etapie postępowania.

SKONTAKTUJ SIĘ Z KANCELARIĄ:

ul. Wersalska 5a,
03-955 Warszawa

kancelaria@jjradcowieprawni.pl

Kancelaria JJ Radcowie Prawni | Prawnik Nieruchomości | © Wszelkie prawa zastrzeżone 2019-2024 | Polityka prywatności | Strona stworzona przez Marketing Prawników

POMOC PRAWNA ON-LINE

Inforujemy, że nasza Kancelaria udziela fachowych porad prawnych on-line za pośrednictwem telefonu, maila, a także Skype.

Chcemy podkreślić, że otrzymana w ten sposób porada jest równoznacza z poradą otrzymaną na miejscu w siedzibie Kancelarii. Porady prawne on-line świadczymy już z powodzeniem od wielu lat. Udzielenie pomocy prawnej w ten sposób poprzedzone jest zazwyczaj przesłaniem dokumentów i szczegółową rozmową z Klientem. Dzięki temu nasz prawnik może fachowo doradzić w każdej kwestii prawnej.

Przed udzieleniem porady prawnej on-line poznają Państwo jej dokładny koszt.

Zapraszamy do kontaktu:
+48 502-453-221
kancelaria@jjradcowieprawni.pl

Można też zostawić poniżej swój numer telefonu, oddzwonimy: