Rękojmia za wady ukryte nieruchomości
Projekt bez nazwy (91)

radca prawny jakub jęcka

Zakup wymarzonego mieszkania to ważna decyzja. Czasem jednak nawet starannie przemyślane transakcje mogą skrywać “niespodzianki” w postaci ukrytych wad. Jako prawnicy od nieruchomości doskonale o tym wiemy. Ukryte wady nieruchomości występują często, dlatego od lat pomagamy tym, którzy po zakupie mieszkania czy domu borykają się z wadami ukrytymi.  

Z praktyki naszej kancelarii jasno wynika, że wielu nabywców nie zdaje sobie sprawy z tego, że prawo jest po ich stronie i mogą skorzystać np. z uprawnienia rękojmi za wady nieruchomości.

Komu pomagamy?

 

Nasza Kancelaria od lat pomaga nabywcom nieruchomości w dochodzeniu roszczeń, po tym jak odkryli wady nieruchomości. Specjalizujemy się w tym zakresie, dlatego możemy pomóc nawet w nietypowych i trudnych sytuacjach.

Choć prawo chroni kupujących i oferuje rozwiązania, które pomagają zabezpieczyć się przed negatywnymi skutkami wad fizycznych i prawnych, sprzedawca nie zawsze jest gotowy uznać takie uprawnienia. W takiej sytuacji wsparcie kancelarii znacząco zwiększa szansę na pozytywne – dla kupującego – zakończenie sprawy.

 

Dlaczego warto skorzystać z naszej pomocy?

Nasz zespół ekspertów od nieruchomości:

Jeśli chcesz zgłosić roszczenia z powodu wady ukrytej nieruchomości,
skontaktuj się ze mną i dowiedz się, jak mogę ci pomóc.


Każda sytuacja jest inna, dlatego nasze podejście i rozwiązania są indywidualnie dostosowane do potrzeb danego klienta. Na bazie naszego doświadczenia możemy stwierdzić, że znajdujemy dobre rozwiązania nawet w 
trudnych sytuacjach.

Nasze usługi w zakresie wykrytych wad nieruchomości

 • Przeprowadzamy szczegółową analizę dokumentacji, gdyż każdy aspekt prawny może wpływać na stan techniczny i prawny nieruchomości;
 • Reprezentujemy klientów przed sądami, a także negocjujemy poza sądem (często ugody pozasądowe pozwalają oszczędzić czas i pieniądze);
 • Udzielamy profesjonalnego doraźnego doradztwa prawnego, pomagając klientom zrozumieć ich sytuację, przedstawiając im możliwości jakie oferuje prawo i skuteczne negocjacje;
 • Pomagamy zarówno w przypadku wykrytych wad fizycznych jak i prawnych wszelkich nieruchomości.

Skutki działań Kancelarii w zakresie wad nieruchomości

Nasze działania doprowadzą do realizacji Twoich roszczeń z rękojmi, które mogą przybrać następującą formę:

 • wymiana określonych elementów,
 • ich naprawa,
 • obniżenie zapłaconej ceny, 
 • możliwość odstąpienia od umowy zakupu.
 

Ale to nie wszystko! Roszczeń związanych z wadami nieruchomości możemy również dochodzić na podstawie ogólnych przepisów dotyczących odpowiedzialności odszkodowawczej za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy. 

Zgodnie z tymi przepisami, sprzedawca jest zobowiązany do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania (z drobnymi wyjątkami). 

Dochodzenie roszczeń o naprawienie szkody jest możliwe niezależnie od utraty uprawnień z tytułu rękojmi za wady. Innymi słowy, bardzo możliwe, że z powodu wykrytych wad należy Ci się dodatkowe odszkodowanie.

Czym dokładnie jest wada prawna nieruchomości?

Wady prawne nieruchomości polegają na niezgodności stanu prawnego ze stanem faktycznym. Najczęściej występują w sytuacji, gdy nieruchomość jest obciążona prawem osoby trzeciej lub też stanowi jej własność. 

Przykłady wad prawnych nieruchomości:

 • nieruchomość jest obciążona służebnością osobistą, która nie została wpisana do księgi wieczystej,
 • nieruchomość jest obciążona hipoteką, o której nie wiedział kupujący w chwili podpisywania umowy sprzedaży,
 • nieruchomość sprzedała osoba nieuprawniona np. spadkobierca nieruchomości, który nie sfinalizował żadnych formalności prawnych związanych z dziedziczeniem i nie posiada np. aktu poświadczenia dziedziczenia lub prawomocnego postanowienia w sprawie nabycia spadku),
 • nieruchomość została zajęta w toku postępowania zabezpieczającego albo egzekucyjnego, 
 • ustanowiono zakaz zbywania lub obciążania nieruchomości.

Czym dokładnie jest wada fizyczna nieruchomości?

Wady fizyczne nieruchomości polegają na materialnym mankamencie, który z reguły obniża wartość rynkową nieruchomości. Występują w przypadku niezgodności stanu nieruchomości z zawartą umową m.in. w sytuacji, gdy nieruchomość:

 • Nie ma właściwości, które powinna mieć z uwagi na cel i przeznaczenie, np.:
  • są nieszczelne okna, problemy z instalacją grzewczą lub wentylacją,
  • występują zawilgocenia, które powodują rozwój pleśni.    
 • Nie ma właściwości o których zapewniał sprzedawca np.:
  • deweloper obiecał montaż drzwi antywłamaniowych, a są antywyważeniowe.
 • Nie nadaje się do celu o którym kupujący poinformował sprzedawcę. 
 • Została wydana nabywcy w stanie niezupełnym.
  • Na przykład – nieruchomość została kupiona z aneksem kuchennym, lecz sprzedawca wydał dom bez niego;

Zaufaj mojemu doświadczeniu w branży nieruchomości.
Skonsultuj swoją sprawę już dziś!

Opinie
FAQ

Rękojmia za wady fizyczne nieruchomości to instytucja prawna, która chroni kupujących po zakupie przed negatywnymi skutkami ukrytych wad w nieruchomościach. Stanowi ustawową formę odpowiedzialności sprzedawcy za wady, niezależną od woli stron i treści umowy sprzedaży.

Rękojmia w przypadku nieruchomości z rynku wtórnego oznacza odpowiedzialność sprzedawcy za wady, zarówno prawne, jak i fizyczne, które są obowiązkowe i wynikają z przepisów prawa.

Odpowiedzialność sprzedawcy obejmuje sytuacje, gdy nieruchomość nie posiada właściwości wynikających z umowy, nie nadaje się do określonego celu, jej obecność ma wpływ na zmniejszenie wartości lub użyteczności nieruchomości albo została wydana w stanie niezupełnym.

Tak, zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy, niezależnie od tego, czy nieruchomość pochodzi z rynku pierwotnego, czy wtórnego, ponoszą odpowiedzialność za ewentualne wady.

Kupujący, powołując się na rękojmie, może żądać wymiany nieruchomości, naprawienia szkody, obniżenia ceny nieruchomości lub odstąpienia od umowy zakupu.

Rękojmia za wady nieruchomości obowiązuje przez 5 lat od wydania nieruchomości. Roszczenie o usunięcie wady przedawnia się po roku od stwierdzenia wady.

Kupno nieruchomości to dla wielu bardzo duża inwestycja, dlatego warto skonsultować się z doświadczonym prawnikiem, który może np. przeanalizować umowę sprzedaży lub sprawdzić stan prawny nieruchomości. 

SKONTAKTUJ SIĘ Z KANCELARIĄ:

ul. Wersalska 5a,
03-955 Warszawa

kancelaria@jjradcowieprawni.pl

Kancelaria JJ Radcowie Prawni | Prawnik Nieruchomości | © Wszelkie prawa zastrzeżone 2019 | Polityka prywatności | Strona stworzona przez Marketing Prawników

POMOC PRAWNA ON-LINE

Inforujemy, że nasza Kancelaria udziela fachowych porad prawnych on-line za pośrednictwem telefonu, maila, a także Skype.

Chcemy podkreślić, że otrzymana w ten sposób porada jest równoznacza z poradą otrzymaną na miejscu w siedzibie Kancelarii. Porady prawne on-line świadczymy już z powodzeniem od wielu lat. Udzielenie pomocy prawnej w ten sposób poprzedzone jest zazwyczaj przesłaniem dokumentów i szczegółową rozmową z Klientem. Dzięki temu nasz prawnik może fachowo doradzić w każdej kwestii prawnej.

Przed udzieleniem porady prawnej on-line poznają Państwo jej dokładny koszt.

Zapraszamy do kontaktu:
+48 502-453-221
kancelaria@jjradcowieprawni.pl

Można też zostawić poniżej swój numer telefonu, oddzwonimy: